• Kto bola sv. Bernadeta Soubirousová

• Narodila sa v Lurdoch vo Francúzsku 17.februára 1844 a bola pokrstená ako Mária Bernadeta (pôvod mena od nem. Bernhard - ten, ktorý má medvediu silu). Jej rodičia boli veľmi chudobní a Bernadeta bolo vždy veľmi krehké dieťa chatrného zdravia, ktoré už od malička trápili zažívacie problémy, astma, tuberkulóza pľúc, nádor na pravom kolene a v roku 1855 v poslednej chvíli unikla epidémii cholery. Od malička sa vyznačovala zvlášť vrúcnou zbožnosťou. 11. februára 1858 zberala so svojimi kamarátkami drevo na kúrenie v lese. Kamarátky predbehli pomalú astmatickú Bernadetu, keď sa náhle ozval silný šum. Bernadeta sa veľmi zľakla a zrazu pred jaskyňou v Massabielle sa jej zjavila krásna pani oblečená v bielom, v ruke držala ruženec. Neskôr sa jej dala poznať ako Božia Matka.

V roku 1866 Bernadetu poslali do kláštora milosrdných sestier (Dames de Nevers), stala sa členkou komunity, kde musela čeliť tvrdému zaobchádzaniu predstavenej noviciek a kde sa nemohlo hovoriť o zjaveniach. Tento tlak prestal, keď objavili, že  Bernadeta trpí nevyliečiteľnou chorobou. Bernadeta bola vždy veľmi pokorná a skromná. 16. apríla 1879 zomrela ako 35 ročná, úplne vyčerpaná so slovami: "Svätá Mária, Matka Božia, pros za mňa, úbohú hriešnicu. " Bernadeta bola vyhlásená za svätú v roku 1933. Lurdy sa stali jedným z hlavných pútnických miest na svete, kde sa stretávajú pútnici, aby sa tam modlili a prosili za uzdravenie.